Poradenstvo
zdarma

e-mail
telefón

Blog
6 pravidiel spokojného investora
V súčasnosti, kedy sú úrokové sadzby historicky na svojich minimách, je investovanie do podielových fondov správnou cestou ako dosiahnuť výnos, ktorý pokryje nielen infláciu, ale prinesie aj reálny zisk. S investovaním do podielových fondov je spojené riziko, ktoré sa však dá zvolením správnej stratégie eliminovať.


Ak ste sa rozhodli stať investorom alebo ním už ste, mali by ste mať na zreteli tieto rady:


1. Diverzifikujte.


Diverzifikácia investície znižuje riziko a chráni Vás pred drastickým poklesom niektorej z Vašich investícií. Rozdeľte svoju investíciu do viacerých nástrojov finančného trhu, cez peňažné fondy, dlhopisové fondy, akcie, komodity a nehnuteľnosti. Je správne diverzifikovať aj podľa sektorov a so zastúpením rôznych regiónov, či už sú to vyspelé trhy alebo tie rozvíjajúce sa.


2. Priemerujte cenu


Sporte dlhodobo, pravidelne a v menších čiastkach. Pri pravidelnom investovaní eliminujete riziko zlého načasovania Vašej investície, nakupujete pravidelne a za rôzne ceny. Ak trhy poklesnú, nakupujete za rovnakú cenu viac podielov. Týmto spôsobom priemerujete cenu a z dlhodobého hľadiska dosahujete zaujímavý výnos. Pri pravidelnom investovaní sú oveľa nižšie vstupné poplatky ako pri investíciách jednorazových. A čo je dôležité, začnite čím skôr.


3. Rebalancujte


Sledujte svoju investíciu aspoň raz za rok. Ak Vaša investícia dosiahla očakávaný výnos, vyberajte svoje zisky a investujte ich do slabšie výkonných aktív s vyšším potenciálom rastu. Nezabúdajte, že rozumný investor nakupuje po poklesoch a naopak, keď sú trhy na vrchole, predáva. Žiaľ, týmto pravidlom sa neriadi asi 90% investorov. Ak sa blíži čas výberu Vašej investície, presúvajte svoje aktíva do konzervatívnej stratégie, aby Vás v čase výberu Vašej investície nezaskočil dramatický pokles.


4. Sledujte náklady spojené s Vašim investovaním


Výnos investície je dôležitý, často však zabúdame na vstupné náklady spojené s investovaním. Napríklad investovanie prostredníctvom investičného životného poistenia je podstatne drahšie ako priame investovanie do fondov. Dnes je možné vybrať z viacerých alternatív, kde môžete znížiť svoje vstupné poplatky na minimum a tým zvýšiť Váš zisk.


5. Čas a emócie


Tieto dve veličiny zohrávajú pri investovaní rozhodujúcu úlohu. Investovanie do rizikových aktív je beh na dlhé trate a zvládnuť svoje emócie pri poklesoch a nepodľahnúť panike je veľmi dôležité. Využívajte <b>aktívne riadené portfólia</b>, kde za Vás pracujú skúsení makléri alebo softvér. Buďte trpezliví.


6. S výberom investície si nechajte poradiť


Nechajte si poradiť od odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami. Očakávajte menej a buďte príjemné prekvapení. Prílišné očakávania vedú ku sklamaniam.Edita Lacková, jún 2017